Teksti suurus:
A A A

Järva malev liitus Siil 2018 õppusega

05.05.2018
Kaitseliidu Järva malevale algas suurõppus Siil 2018 reede, 4. mai hommikul Türil. Kuna sel aastal on õppusel suur rõhk just Kaitseliidu tegevusel ning võimekuse testimisel, lasub ka Järva malevlastel tavalisest suurem vastutus turvalisuse tagamisel. Türi linnas on malevlaste ülesandeks õppida objektikaitset. Foto autor Merle Rüütel
Suurõppusel osaleb ligi 400 Järva malevlast ja naiskodukaitsjat, osale neist on tegemist esimese sellise õppusega.
Türi vallavanem Pipi-Liis Siemann, kes astus Kaitseliitu pool aastat tagasi, nentis, et tuli õppusele uudishimust ning kogemuste saamiseks. “Mind huvitab eriti õppuse toimimine, kuidas sellist asja läbi viiakse, kogu taustsüsteem ja korraldus. Siiani on olnud väga huvitav, näiteks oli mul võimalus esimest korda elus õppida relva lahti võtmist, selle puhastamist ning uuesti kokku panemist. Samuti ei teadnud ma midagi nendest, keda õppustel nimetatakse CIMICuks (tsiviil-militaarkoostöö- toim). Seda rolli täidan ka mina õppusel Türi linnas ehk siis teavitan linnarahvast toimuva osas,” kirjeldas Siemann.
Uute kogemuste jahile tuli ka naiskodukaitsja Anni Alev Roosna-Allikult, kes igapäevaelus töötab Päästeametis. “Jälgin huviga, mis toimub, ning tahan õppuselt saada uusi kogemusi, mida tänaseks on kogunenud juba päris palju!”
Seevastu malevlane Kärt Ojala on sarnastel õppustel osalenud juba 11 aastat. “Teadsin juba 4-aastaselt, et tahan sõduriks saada,” lausus ta Tolli metsas patrullides ja valvates. Ööbimine pimedas metsas ning teadmine, et iga hetk võib lahinguks minna, Kärti ei heiduta.
Isegi kõige kogenenumad naiskodukaitsjad õpivad igal õppusel midagi juurde. Kui Paide Gümnaasiumi õpetaja, naiskodukaitsja Siiri Sitska kurtis, et sokid saapa sees jalas ei püsi, teadis keegi soovitada, et villasele sokile tuleb puuvillane sokk peale panna ning ka buffist on suur abi, kui saabas hõõrub. “Õppustel saab ka igapäevaeluks palju teadmisi ja oskusi,” ütles Sitska.
 “Minu jaoks oli esimese päeva huvitavaim osa siis, kui Türi staadionil maandus kopteriga Kaitseliidu ülem kindralmajor Meelis Kiili, keda mul õnnestus ka pildistada,” lausus naiskodukaitsja Merle Rüütel.
Türi linna elanikud on Siil 2018 õppusest teadlikud ega pelga vastu tulevaid relvastatud sõdureid. Õppusel osalevad vabatahtlikud naiskodukaitsjad ja kaitseliitlased teevad ka pidevat CIMIC selgitus – ja teavitustööd toimuva osas, suhtlevad linnarahvaga ning jagavad infolehti.
Järva malev on õppuseks hästi valmistunud ning valmis kodu- ja Järvamaa kaitseks!